Subscribe via RSS Feed

Past Chairs

Iowa Grain Dealers Association
1900 – 1906 – J.A. King – Nevada

Western Grain Dealers Association
1907 – 1910 – J.A. Tiedeman – Sioux City
1911 – 1914 – E.A. Fields – Sioux City
1915 – 1916 – F.D. Millidan – Jefferson
1917 – 1919 – Steve Wilder – Cedar Rapids
1919 – 1920 – C.C. Cannon – Paullina
1920 – 1921 – Lee Davis – Scranton
1921 – 1922 – I.C. Edmunds – Marcus
1922 – 1925 – J. R. Murrell, Jr. -Cedar Rapids
1925 – 1929 – Clifford Belz – Conrad

Western Grain & Feed Dealers Association
1929 – 1932 – H.W. Talbott – Osceola
1932 – 1934 – Earl Galbraith – Sac City
1934 – 1937 – J. Clyde Smith – Grundy Center
1937 – 1938 – Ronald C. Booth – Cedar Rapids
1938 – 1939 – Sam Eastlock – Shaller

Western Grain & Feed Association
1930 – 1940 – Hugh Hale – Royal
1940 – 1941 – Gayle Snedecor – Rhodes
1941 – 1942 – Harry Dean – Iowa City
1942 – 1943 – C.F. Hayes – Mt. Pleasant
1943 – 1944 – Carl Orsinger – Waterloo
1944 – 1945 – Leland Miller – Cedar Rapids
1945 – 1946 – Stanley Eales – Sioux City
1946 – 1947 – Jim Olson – West Bend
1947 – 1948 – W. H. Marriott – Sioux City
1948 – 1949 – Fred Kerber – Emmetsburg
1949 – 1950 – Earl Nielsen – Clinton
1950 – 1951 – C.M Bodensteiner – Fort Dodge
1951 – 1952 – Martin Johnson – Shenandoah
1952 – 1953 – Joe McNally – Tama
1953 – 1954 – E.L. Dutcher – Ankeny
1954 – 1955 – Dean Daniels – Sioux City
1955 – 1956 – Ray Pollock – Walford
1956 – 1957 – Edson Cornick – Wever
1957 – 1958 – Curtis Holley – Waterloo

Western Grain & Feed Association of Iowa
1958 – 1960 – Bob Couch – Des Moines
1960 – 1961 – B.C. Swanson – New Sharon
1961 – 1962 – R.G. Swartzendruber – Manson

Iowa Grain & Feed Association
1962 – 1963 – Adrian M. Neil – Tama
1963 – 1964 – B.J. O’Dowd – Des Moines
1964 – 1965 – Don Healy – Cedar Rapids
1965 – 1966 – J.V. Hauser – Eldora
1966 – 1967 – Russell C. Clark – Denison
1967 – Cyril Welp – Haverhill
1968 – Frank Nelson – Waterloo
1969 – LeRoy Odem – Postville
1970 – Bert Louscher – Paullina
1971 – John McCulley – Oakville
1972 – Bill Shimp – Dewar
1973 – Burnis Wilhelm – Clarion
1974 – Allen Arnold – Lake Park
1975 – Eugene Severson – Belle Plaine
1976 – William Mierick – Protivin
1977 – Phil Reeter – Prairie City
1978 – Vern Hart – Red Oak
1979 – Verne Folkmann – Keystone
1980 – Robert Vohs – Des Moines
1981 – Charles Sand – Marcus
1982 – Gary Fairbanks – Geneva
1983 – J. Bernard Hultquist – Olds
1984 – C.L. (Jack) Hanks – Stanwood
1985 – Dewayne Bloem – Alden
1986 – George W. Shidler – Elkhart
1987 – Jack May – Muscatine
1988 – Lyle Johannsen – Monona
1989 – Don Gringer – Iowa City
1990 – Dave Reiff – Fairfield
1991 – Stan Thomsen – Estherville
1992 – Paul Eckhoff – Eldora
1993 – Rick Petersen – Belle Plaine

Iowa Fertilizer & Chemical Association
1964 – John Burton – Des Moines
1965 – Doyle Simonsen – Quimby
1966 – John McIntosh – Des Moines
1967 – Art Jetter – Omaha
1968 – Les Thayer – Eagle Grove
1969 – Charles Laverty – Indianola
1970 – Louis Baer – Waukee
1971 – Fred Gosch – Fort Dodge
1972 – Burt Brayton – West Burlington
1973 – Neil Sinclair – Hampton
1974 – Roger Davis – Des Moines
1975 – Ron Stutsman – Hills
1976 – Jack Portz – Red Oak
1977 – Ken Cauldwell – Creston
1978 – Ed Ulch – Eldora
1979 – Bill Brandenburg – Bondurant
1980 – Ron Ferrell – Burlington
1981 – Mike Anderson – Fort Madison
1982 – Gary Alberts – West Bend
1983 – John Whipple – Albia
1984 – Al Scholes – Waukee
1985 – Dan Frieberg – Fairfield
1986 – Everett Leach – Fort Dodge
1987 – Larry Thomsen – Jefferson
1988 – John Hester – Nichols
1989 – Clyde Martin – Preston
1990 – Roger Johnson – Malvern
1991 – Craig Struve – Calumet
1992 – Garry Pellett – Atlantic
1993 – Tom Edwards – Keota

Agribusiness Association of Iowa
1993 – Tom Edwards – Farmers Co-op Association, Keota
Rick Petersen – Farmers 4 County Co-op Assn., Belle Plaine
1994 – David Krob – FJ Krob & Company, Ely
1995 – Tom Fullenkamp – Golden Furrow Fertilizer, Inc., Eldon
1996 – Chris Murray – Murray Equipment, Clear Lake
1997 – Jim Penney – Heart of Iowa Cooperative, Roland
1998 – Mike Bennett – Terra Industries, Sioux City
1999 – Denny Hout – Farmers Exchange Coop, Lake Park
2000 – Tom Boeding – Life Investors, Webster City
2001 – Brad Davis – Gold Eagle Cooperative, Goldfield
2002 – Paul MacKendrick – AGRILIANCE, Mitchellville
2003 – Mike Duncomb – Swiss Valley Ag Services, Monticello
2004 – Hovey Tinsman III – Twin-State, Inc., Davenport
2005 – Steve Gehrls – Dow Agro Sciences, Clive
2006 – Kyle Pattison – Pattison Bros. Mississippi River Terminal, Inc.
2007 – Mark Stutsman – Eldon C. Stutsman, Inc.
2008 – Troy Upah – Ag Partners, LLC
2009 – Mark Rosenbury – Sustainable Ammonia Fertilizer Enterprises, LLC
2010 – Bob Farber – Agriland FS, Inc.
2011 – Mike Maranell – AGP
2012 – John Flood – Fowler Elevator, Inc.
2014 – Allyson Perry – CMA
2015 – Max Smith – Smith Fertilizer & Grain
2016 – Tracey Gathman – Two Rivers Coop
2017 – Dave Tierney – Monsanto